Durų gamintojų – trumpas terminų žodynas

Ventiliacija, durų varčia, matinis stiklas, profilis, vitražas, dekoratyvinis erdvinis modelis, maketas, drėgmė, užraktas PZ, užraktas WC, apvadai, daugiasluoksnės plokštės, interjero plastikinės durys, durų stakta, poliuretano putos, stiklo paketas, slenkstis, vyriai, šilumos perdavimo koeficientas, sandariklis, durų rėmas, PVC briauna, Tvirtinimo juosta, RAL skalė. Kas tai?

Ventiliacija ( vėdinimas) – oro pašalinimas iš kambario ir pakeičiant jį šviežiu, jei būtina, gydomas orą. Vėdinimas nustato oro sąlygas, palankią žmogaus sveikatai ir gerovei, kad atitiktų proceso reikalavimus, bei pastato konstukcijų ir įrangos ilgaamžiškumo išlaikymas.

Vitražas – ornamentinė ar dekoratyvinė kompozicija iš stiklo ar kitų medžiagų, pralaidi šviesai.

Atsparumas drėgmei – tai įvairios sukurtos medžiagos ir produktai atsparios drėgmei.

Plastikinės durys – pagamintos iš kietos PVC plokštės, kuri yra priklijuota prie medinio rėmo iš abejų pusių.

Durų varčia – tai stumdoma ir atidaroma durų dalis, pakabinta naudojant vyrių pagalba. Durų varčia gali būti sudaryta iš vienos, dviejų ar daugiau plokščių.

Durų vyriai – vienas iš svarbiausių durų furnitūros komponentų, jungiantis durų varčią su stakta, kuri tarnauja atidaryti/uždaryti duris. Jie išlaiko visą bendrąjį durų svorį.

Durų stakta – surinkimo agregatas, durų konstrukcija, rėmo konstrukcija, skirta kabinti sklendes ir tvirtai pritvirtinti prie durų pusių.

Užraktas PZ – mechaninis fiksavimo įtaisas, jis yra naudojamas užrakinti duris su raktu, tiek iš išorės, tiek iš vidaus.

Užraktas WC – mechaninis fiksatorius, naudojamas užrakinti duris iš išorės su raktu, iš vidaus rankenėle.

Matinis stiklas – yra šiandien neatskiriama šiuolaikinio interjero dalis, pralaidus šviesai, bet nepermatomas. Gaminamos įvairios vidaus stiklinės durys, stiklinės pertvaros biurui.

Tvirtinimo juosta – medinės, laminuotos, būna įvairių formų – plokščios, apvalios, skirtingų dydžių. Įstačius duris juostos tarnauja uždengti staktą, sieną ir putas.

Profilis – standartiniam ilgiui skirti ruošiniai, iš kurių gaminamas durų sujungimas.

Daugiasluoksnės plokštės – statybinė medžiaga, kuri turi trijų sluoksnių struktūrą ir susideda iš dviejų lakštų iš standžios medžiagos ( pvz.: metalo, PVC, MDF) ir izoliacijos sluoksnių. Visos dalys yra daugiasluoksnės plokštės suklijuotos karštai presuojant.

Stiklo paketas -  dviejų ar daugiau stiklo plokštės, sandariai susijusios aplink perimetrą produktas.

Furnitūra – bendras komplekto pavadinimas iš mechanizmų ir įrengimų, priklausanti atidarymui/uždarymui durų rinkinys.

Sandarikliai -  elastinga tarpinė medžiaga, išplėsti aplink tarp rėmo ir varčios durų perimetrą, apsauganti nuo šalto oro, drėgmės ir triukšmo. Sandarikliai taip pat yra plačiai ne tik durims, bet ir langų gamybai.

Skalė RAL – populiariausias standartas, spalvų ir atspalvių kodavimas, suprojektuotas „ Vokietijos instituto kokybės užtikrinimo ir sertifikato RAL“. Šiame standarte kiekviena grupė turi savo spalvą, bet kokio skaitmeninio kodo keturių skaitmenų apibūdinančių spalvą, kurios turi aiškiai apibrėžtus mėginius. Šiuo metu klasikinis RAL – 194 spalvos.

Lengvos skydinės (lygios arba profiliuotos) – tai durys, kurioms naudojami užpildai: korinio tipo kartono užpildas, korinio tipo kartono užpildas, sustiprintas papildomu rėmu iš medžio drožlių plokštės, putų polistirolo plokštė ir kitos medžiagos.

Sunkios skydinės (lygios arba profiliuotos) – tai durys, kurioms naudojami užpildai: medžio drožlių plokštės (ištisinė arba su kiaurymėmis), medienos tašų užpildas, akmens vatos plokštė ir kitos medžiagos.

Skydinės vidaus durys – tai rėmas užpildytas lengvo arba sunkaus tipo užpildais. Rėmas iš abiejų pusių aptaisytas MDF plokšte, fanera, plastiku, laminatu, skarda ir t.t. Išorinė apdaila būna lygi arba profiliuota (speciali labai kieta MDF plokštė karštų presų pagalba išprofiliuota pagal įvairiausius piešinius). Pagrindinė spalva – balta, tačiau galima dažyti bet kokia spalvų paletės RAL spalva. Spalvinis dažymas suteikia galimybę durų spalvą pritaikyti prie sienų, grindų. Skydinės durys, kurioms gaminti sunaudojama mažai kokybiškos medienos, yra vienos iš populiariausių ir pigiausių. Jos yra patvarios, higieniškos, lengvai prižiūrimos. Atsibodus esamai spalvai, lengvai galima perdažyti namų sąlygomis. Tam reikalingi emaliniai dažai ir volelis. Jos komplektuojamos atskirais elementais arba pilnais komplektais (stakta, vyriai, varčia, spynos mechanizmas, stiklintoms durims – stiklas).