PLATUS VIDAUS DURŲ PASAULIS

Jau seniai praėjo tie laikai, kai žmonės imdavo pirmą pasitaikiusį daiktą ir džiaugdavosi apskritai radę kažką reikalingo. Durys gali būti ne tik įėjimas, jos gali būti ir kambario interjero akcentas, ir namo fasado puošmena. Durims gali būti parenkamas neįprastas dizainas, įdomus stiklas, rankenos ir kiti papildomi elementai, kurie tikrai patrauks akį. Šiuolaikinės technologijos leidžia laisviau pasirinkti norimo stiliaus, spalvos, medžiagos duris. Jūsų durys gali būti klasikinio, baroko, moderno ar apjungtų kelių stilių į vienuma. Plati spalvų gama leidžia pasirinkti kokios durys jums labiau tinka prie jūsų namų interjero. Durys gali būti tamsios arba šviesios, kelių arba vienos spalvos. Šiandien prekė, nors ir atliekanti tą pačią funkciją, yra kelių rūšių. Užsukus į statybinių medžiagų bei interjero parduotuves (taip pat ir internetines), supranti: užtruks, kol išsirinksiu. Jei jūs kaip tik ieškote naujų vidaus faneruotų durų, šis straipsnis turėtų būti naudingas: nereikės “karpyti” ausimis, kai durų salono pardavėjas vartos sąvokas “medžio masyvo durys”, “faneruotos durys”, "laminuotos durys" ir panašiai.

 vidaus durys interjeras

Vidaus durys pagal medžiagos sudėtį bei gamybos techniką yra skirstomos į keletą rūšių. Pastarosios skiriasi tam tikromis savybėmis. Pažiūrėkime, kokios durys mums siūlomos durų gamintojų bei pardavėjų Klaipėdoje.

Medinės durys

Kietmedžio masyvo durys. Ąžuolas, uosis, alksnis – vien medžių pavadinimai kalba apie kainą bei kokybę. Įsigyti šios rūšies naujas duris gali toli gražu ne kiekvienas. Medinės durys dažniausiai yra gaminamos pagal individualius užsakymus, o ne dulksta sandėliuose laukdamos šeimininkų, kaip kitos masinės gamybos prekės. Nors medinės vidaus durys – ilgaamžės, tačiau yra jautrios drėgmei.

Spygliuočių masyvo durys. Eglė, pušis yra “kuklesnė” mediena, dėl to ir durų kainos gerokai mažesnės. Pastarosios nusidėvi kur kas greičiau, drėgmės perteklius trukdo tinkamai funkcionuoti, laikui bėgant kinta durų išvaizda (keičiasi spalva).

Faneruotos durys

Pagaminamos eglę ar pušį padengiant tvirtesnės medienos lukštu bei pastarąjį sutvirtinant lako sluoksniu. Šio tipo durys, dėl kainos bei kokybės santykio, šiandien yra gana populiarios. Pasižymi lengvumu, spalvų bei modelių įvairove, atsparumu drėgmei bei kitiems išorės veiksniams. Patrauklumą lemia ir natūrali faneruotų durų išvaizda: reikėtų itin įgudusios akies, jog būtų galima konstatuoti, kad tai ne prabangiausios ažuolinės durys, tačiau kur kas pigesnis pakaitalas.

Natūralių faneruotų lukšto durų pranašumas

Skirtingai nuo durų, pagamintų iš medžio masyvo, temperatūrų ir drėgmės svyravimo metu, natūralių faneruotų lukšto durų nepažeidžia geometrinių parametrų pakitimai. O duryse, pagamintose iš medžio masyvo, išoriniame paviršiuje atsiranda įtrūkimai, be to, gali perslinkti atskiri tašeliai, sudarantys sąvarą.

Skirtingai nuo laminuotų durų, dengtų sintetiniu lukštu, natūraliu lukštu faneruotos durys ilgiau eksploatuojamos. Estetinis natūralaus medžio suvokimas geresnis palyginus su sukurtomis dirbtinėmis medžiagomis. Faneruotas duris lengviau remontuoti, tuomet kai įbrėžimai laminate nepasiduoda remontui.

Kas yra natūralus lukštas?

Lukštas (šponas), verčiant iš vok. Span – drožlė. Reikia prisiminti, jog visai neseniai leksikone atsiradusios neturintiems specialaus išsilavinimo žmonėms žodis „šponiravimas“ - neteisingas išsireiškimas. Teisingiau būtų sakyti faneruotos lukštu. Faneruotu durų gamyboje naudojami dviejų rūšių lukštai - tangencinis ir radialus. Tangencinio lukšto tekstūra turi būdingą piešinį su paraboliniu kaitaliojimu tamsių ir šviesesnių juostų - žiemos ir vasaros sezonų medienos metinių žiedų išsidėstymu. Jų plotis priklauso nuo pradinio stiebo diametro, šių žiedų storio (medžio intensyvaus augimo) ir nupjaunamo sluoksnio rąsto iki šerdies artumo. Radialinis lukštas, atvirkščiai, turi metinių sluoksnių paralelinių linijų tekstūrą.

Laminuotos durys

Vertinamos dėl kainos bei plataus modelių pasirinkimo. Nors ir yra atsparios drėgmei, tačiau iškyla smūgių bei įbrėžimų pavojus. Aišku, ir šioje prekių grupėje yra skirtingų kainų gaminių.

Plastikinės durys

Kas pasakė, jog vidaus durys būtinai turi būti medinės ar imituoti medį? Sparčiai populiarėja plastikinės durys – ypač komercinėse patalpose ar bandant sukurti šiuolaikišką, originalų interjerą. Plastikinės durys tvirtos, ilgaamžės, lengvai valomos, pasižyminčios gera garso izoliacija.

Plastikinės durys žinomos mažiau negu plastikiniai langai, todėl ir rinkoje jų yra žymiai mažiau. Dažniau plastikinės durys naudojamos balkonuose. Dėl specifinių savybių plastikinės durys dažniausiai naudojamos kaip vidinės durys nedideliuose visuomeniniuose objektuose. Jos labiau pritaikytos montavimui namų bei butų vidinėse patalpose.

Plastikinės durys yra stabilios, turinčios gerą šiluminę ir garso izoliaciją, ilgai naudojamos. Gamintojai juokauja, kad plastikinės durys (taip pat ir langai) – tingiems žmonėms. Tokios vidaus durys nereikalauja jokio specialaus prižiūrėjimo eksploatacijos metu. Tokias duris įdėjus, galima apie jas užmiršti. Iš PVC profilių pagamintos durys numatytos mažiau intensyviam naudojimui negu aliuminio durys. Plastikinės durys skirstomos priklausomai nuo naudojimo vietos - paprastos balkono durys, kurios dažniausiai montuojamos su tokios pačios konstrukcijos ir medžiagos langais. Patogu tai, kad tokias duris galima atidaryti ne tiktai tradiciniu būdu, bet ir praverti į viršų vėdinimo režimu.

Plastikinės vidaus durys pagamintos iš plastmasinių profilių, todėl ne tokios patvarios, jų nepatartina naudoti visuomeniniuose pastatuose, kur vaikšto daug žmonių, o butuose jos tarnauja gerai ir ilgai. Galbūt dar nežinojote, kad rinkoje galima rasti ir plastikinį lauko durų. Tokios duris turi vidinę metalo plokštę, kuri padidina durų patvarumą, todėl tokios durys daug stipresnės. Kainuoja jos daug mažiau negu metalinės durys.

Durų kaina gali kelti daug klausimų ir aišku, kiekvienas iš mūsų norėtume, kad įsigytos durys būtu geriausia prekė priimtina kaina. Kokybiškos ir ilgaamžės vidaus durys reikalauja nemenkų finansinių investicijų. Plati šios dienos pasiūla leis kiekvienam išsirinkti kažką prieinamo ir tinkamo. Verta pastudijuoti pateiktas vidaus durų rūšių charakteristikas: galbūt nuspręsite taupyti brangesnei prekei, o gal jus pilnai tenkins ir pigios durys.

VIDAUS DURYS PAGAL GAMYBOS TECHNOLOGIJĄ

Kiekvienas namų interjeras susideda iš baldų, įvairių daiktų bei aksesuarų, kurių dermė medžiagų, spalvos, tekstūrų ir proporcijų prasme sukuria jaukią ir harmoningą atmosferą. Vidaus durys – tai neatsiejama interjero dalis, kuriai taip pat reikia skirti nemažai dėmesio. Interjerų gausa diktuoja vidaus durų įvairovę bei konkurenciją tarp gamintojų, todėl šiems verčiantis per galvą patraukti pirkėjus į savo pusę, pastarieji pasimeta ir perka neracionaliai. Apžvelgsime tris pagrindines vidaus durų kategorijas, t.y. skydines, karkasines ir stiklines, bei pateiksime šių durų savybes, kurios padės Jums lengviau orientuotis begalinėje vidaus durų pasiūloje.

SKYDINĖS DURYS

Skydinės durys priklauso pigiausiam segmentui. Priklausomai nuo durų užpildo bei paviršiaus (laminatas, fanera), šios kategorijos durys skiriasi svoriu bei garso, šilumos pralaidumo savybėmis. Lengvų skydinių durų vidus dažniausiai užpildomas kartono koriu arba polistireno puta, o sunkesnių – specialia drožlių plokšte arba masyvo tašeliais, kurie suteikia konstrukcijai tvirtumo, pagerina garso ir šilumos izoliacines savybes. Skydinių durų stilius ganėtinai paprastas, todėl jos puikiai tinka standartinių butų ar biurų interjeruose.

KARKASINĖS DURYS

Standartinės karkasinės (įsprūdinės) durys gaminamos iš medžio masyvo, tačiau šiuo metu galima rasti ir iš faneros gaminamas šio tipo duris. Tradicinės karkasinės gaminamos medinės durys yra iš eglės, pušies, uosio ir t.t. Pigiausios yra iš spygliuočių, brangiausios – ąžuolo. Perkant karkasines duris iš medžio masyvo svarbu atkreipti dėmesį į medienos drėgnumą. Jei drėgmė viršija 10 proc. ribą, tikėtina, kad durys deformuosis, jas bus sunku darinėti ir gali atsirasti įtrūkimų. Pirkite tik žinomų gamintojų duris bei reikalaukite pateikti kokybę patvirtinančius dokumentus. Garsių gamintojų durys yra šiek tiek brangesnės, tačiau išryškėjus durų defektams, gamintojas jas sutvarkys arba pakeis naujomis, nenorėdamas rizikuoti geru įmonės vardu.

Faneruotos durys gaminamos iš klijuotų ruošinių, kurie galiausiai padengiami norimos medienos rūšies lukštu arba nudažomos pageidaujamu atspalviu. Medienos lukštai suteikia durims pageidaujamos medienos raštą, kurie gali būti nuo klasikinių, t.y. ąžuolo, uosio, beržo ar raudonmedžio, iki egzotinių: tikmedžio, bambuko, jatobos ir pan. Šio tipo durys atsparesnės drėgmei nei durys iš medžio masyvo, todėl praktiškai nesideformuoja, o platus stilių asortimentas šio tipo durims atveria kelią į klasikinio bei modernaus dizaino interjerus.

STIKLINĖS DURYS

Stiklinės durys namuose dar nėra labai populiari alternatyva, tačiau nuosavuose namuose, kur daug erdvės bei kuriamas šviesus interjeras – stiklo durys atrodo estetiškiausiai. Renkantis stiklo duris verta atkreipti dėmesį į du dalykus. Pirmiausia, stiklo durys turi būti saugios, t.y. jų varčia ne plonesnė kaip 10 mm storio ir būtinai iš atsparaus grūdinto stiklo. Antra, stiklo durų varčia turi būti padengta specialia apsaugine plėvele, kuri apsaugo stiklą nuo elektrostatinio lauko ir padeda duris išlaikyti švarias. Stiklinės durys gali būti tvirtinamos tiek su staktomis, tiek ir be jų, tai interjero klausimas.

Žinios apie pagrindinius vidaus durų tipus bei jų savybes gali padėti geriau orientuotis pasiūloje, tačiau štai dar pora praktinių patarimų. Dažnas klausimas yra susijęs su durų atidarymo kryptimi. Geriausia, kai durys atidaromos į išorę, taip atsidarančios durys neužima papildomos vietos patalpos viduje ir jas patogiau varstyti. Pagrindiniai vidaus durų dekoro akcentai yra vitražai, matiniai stiklai bei subtilaus dizaino rankena. Atminkite, kad net vienodos medžio rūšies lukštu dengtos durys gali turėti skirtinga atspalvį. Medžio savybes įtakoja amžius, jo augimo vieta bei sąlygos, todėl su laiku, teoriškai vienodos durys, gali šviesėti ar blukti skirtingai.