Galvosūkis dėl laiptų

Šeima, siaurame sklype pasistačiusi namą, nustebo iš meistrų išgirdusi, kiek kainuos mediniai vidaus laiptai. Būstas išėjo aukštas, nes žmonės norėjo, kad visi keturi jų vaikai turėtų atskirus kambarius. Pardavę erdvų butą ir persikėlę gyventi pas tėvus, ilgokai lipdė savo mūrinuką. Kai tapo realu pasiimti paskolą ir namą užbaigti anksčiau, mėgino susivokti, kiek pinigų jiems dar prireiks. Šiuolaikiniams langams - 18 tūkstančių litų, o laiptams - 21 tūkstančio. Šimtais litų skaičiuojama kiekvienos pakopos kaina.

Pušies medienos visi specialistai siūlė atsisakyti, nes laiptai greitai sudilsią. O kietmedis - ąžuolas ar uosis - brangus. Jo apdorojimas taip pat sunkesnis, tad ir darbas kainuoja brangiau.

Projektuojant būstą, dažniausiai paaiškėja, kad laiptai užims nemažai vietos, todėl dauguma užsakovų, ją taupydami, stengiasi įkalbėti architektą “nupiešti” statesnius arba sraigtinius laiptus. “Stengiuosi nepasiduoti tokiems pasiūlymams ir imu pats įkalbinėti, kad žmogus suprastų, jog ne tik dabar, bet ir senatvėje turės tais pačiais laiptais naudotis”, - šypsosi architektas Juozas Poniuškaitis.

Išties, tai, kas visiškai priimtina, kol žmogus gali skriete skrieti statokais laiptais, po kelių dešimtmečių tampa neįveikiama kliūtimi. Todėl specialistai pataria iškart galvoti apie pagrindinių namų laiptų patogumą. Statesni ar sukti laiptai galėtų būti įrengiami tik į pagalbines patalpas: palėpę ar rūsį.

Tačiau jeigu palėpėje ketinate džiovinti skalbinius, o rūsyje įrengta kieto kuro šildymo sistema, šie laiptai tampa daug svarbesni ir nuolat naudojami. Reikia įsivaizduoti, kad laipiosite jais su nešuliais ir vargu ar verta rizikuoti taupant kiekvieną centimetrą.

Laiptai konstruojami atsižvelgiant į žmogaus žingsnio ilgį. Tai maždaug 60 centimetrų, tad laipto aukštis ir pakopos plotis dažniausiai projektuojami po 30 centimetrų. Patogiausia lipti tais laiptais, kurie kyla į viršų 27 laipsnių kampu. Pagalbiniai laiptai gali būti statesni - kilti 45 laipsnių kampu.

Metro dvidešimties centimetrų pločio laiptai laikomi pakankamai plačiais. Tačiau užsakovai dažnai renkasi siauresnius, 90 centimetrų pločio laiptus. Siauresniuose nei 70 centimetrų du žmonės jau sunkiai apsilenks, todėl specialistai tokių nerekomenduoja.

Viename laiptų “marše” turi būti nuo 3 iki 18 laiptelių. Dažniausiai stengiamasi projektuoti laiptus taip, kad būtų nelyginis pakopų skaičius. Laiptų turėklai rekomenduojami 80-110 cm aukščio.

Bene geriausia vieta laiptams - namo centre. Tada kambarius galima išdėstyti prie išorinių sienų ir nekyla langų problemos. Be to, iš visų patalpų patogu pasiekti laiptus. Neretai laiptai įrengiami išilgai lauko sienos, tačiau jie tada užima vietą, kurią galima panaudoti kambariui. Toks variantas patogus sublokuotuose namuose, ties ta siena, kuri glaudžiasi prie kaimyninio namo, ir lango ten bet kokiu atveju negalima iškirsti.

Izoliuotus laiptus įrengti paprasčiau, tačiau atviri, kuriais galima pakilti į kitą aukštą iš holo arba svetainės, atrodo įdomiau ir gali papuošti patalpą, kurioje įrengti.

Jeigu vietos laiptams labai trūksta, į pagalbines patalpas galima įrengti labai stačius, kopėčias primenančius laiptus. Jų pakopos gali būti nelygios, platėti tik viename gale arba būti išdėstytos šachmatine tvarka: vienos pakopos plačioji dalis - dešinėje, o kitos - kairėje.